Гарантійний лист від кредитора: чи варто вірити

Кредитор надав гарантійний лист. Що далі?
Написано Сергій Андрущак
Оновлено 4 місяці тому

Одразу слід зазначити, що не існує якоїсь визначеної стандартної форми такого листа. Але такий документ має право на існування.

Текст гарантійного листа має чітко вказувати, за яким кредитним договором відбувається певне списання, в якій сумі, та які є наслідки після сплати для позичальника.

Часто в таких листах встановлюється термін дії пропозиції кредитора та гранична дата такої сплати.

Інше питання - ознаки юридичної чинності гарантійного листа та його підписання зі сторони кредитора.

Позичальники часто отримують такий лист на email або в месенджер у форматі зображення або файла *.pdf. При цьому підпис та печатка кредитора нанесені графічно в якомусь офісному редакторі.

Такий "підпис" не можна прирівняти до кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

В даному випадку це взагалі не документ!

По суті, це електронна копія письмового доказу. А відповідно до норм ст.95 ЦПК України електронна копія письмового доказу не може вважатись самостійним електронним доказом. Що це означає?

Приймати цей скан (зображення, графіку) за чисту монету - лише на ваш страх та ризик. Інші питання - поза межами правової оцінки. Бо немає предмету дослідження.

Електронний документ можна перевірити на предмет його підписання КЕП за допомогою державного сервісу за посиланням: https://czo.gov.ua/verify

Тому вірити гарантійному листу варто лише тоді, коли ви отримали письмовий (паперовий) документ із "живим" підписом та мокрою печаткою або електронний документ, що містить ознаки підписання КЕП.

Слід також пам'ятати, що прощена сума боргу (з точки зору податкового законодавства) є набутим благом та підлягає оподаткуванню в розмірі 19,5%. Майже у всіх випадках цей податок необхідно задекларувати та сплатити самому позичальнику.
Чи була наша стаття корисною?